Monday, June 20, 2011

Сите ТЕКСТОВИ од албумот А ВЕКОТ ТАКА ДОБРО ЗАПОЧНА од ПМГ Колектив

Сите текстови: Мирко Попов

1. Радио Слободно Скопје

Љубовно писмо до алтернативната култура
Во време кога алтернативната култура
Веќе не постои...
Дитирамб од добри желби и скриени намери
Привидение на субкултура или глобален тек
Дали тоа беше само погрешна декада?
Дигитализиран дух, можеби погрешен век?

Види како генерира
Слушни како резонира
Опипај го и вибрира
Радио Слободно Скопје

АМ, ФМ, Интернет, 103 мегахерци
Време е да пораснам, време е за крај
Време е за нови деца, нова сцена, мрзливи херои
А слободата е болест…слободата е болест
Пророк апокалиптичен да бидам-стварно не би сакал
Знам јас каде припаѓам-ве сакам anyway
Засекогаш би можеле да цепаме 103 проценти фанки
Ама слободата е болест, да ја ебам-курвата е болест!

Седам дома јасно ми е се
Друга станица не слушаме
Кои не сме дали знаеме?
Радио Слободно Скопје

Uptown, downtown, turn around
The sound of Skopje underground
Disco-rockin, go-hip-hopin'
There's no stopping to the SK beat


2. Дијалог Со Иднината


Ова утро ќе го преспиеш па преспиј го и овој век
Упали компјутер и прави се да си во тек
Навистина е супер да си згоден, арогантен, млад
Па произведи се во човек-не во просек или глупав смрад

Читам артикл за тебе пишува во Њу Јорк Тајмс
Викаш Скопје е село, па и не те гледам така бело
Рамето од тапкање ме боли имам пофалби 103
Но на концерт те нема, си се прејал па си заспал ти


Ме потсетуваш на мојата неспособност да бидам само твој
Комплетен и посветен, добар и расположен не сум тој
Дај ми храброст за да доодам по патот кој е прав и само мој
Дај ми мудрост да прифатам она што неможам да променам

Ме упатуваш на твојата подготвеност да гледаш како гледам
Ти се допаѓа што стојам и се борам наместо да седам
Дај ми надеж, дај ми љубов, дај ми вера, дај ми пари, дај ми шанса
Одиграј со мене уште една патриотска романса


Ти си ми код за лудила бескрајни
Знаеш ли што се можеме јас и ти
Време е за дијалог со иднината
Погледни мртва ни е родината
Одиме ајде преку планината
Време е за дијалог со иднината3. Twitter Epic

Денес не последниот ден на земјата
Овде и сега се чувствувам постар од религија
Опасен и отфрлен слуга бога не моли
Кога си осуден на живот и глава од ѕид не боли

Нема историја, нема веќе нација, една сме раса
Продолжеток на линијата информатичка класа
Некои херои не се родени-туку изградени
И Македонија не е вечна

Овој град може многу подобро
Еве и Подарок плоча да уживате додека се мразите
Манифест-епитаф за оваа година
Вршете си ја вашата ебена работа
Не се ослободувај од книгите, дочитај ги стриповите
Да се биде хипстер е сосема во ред
Не е лево, не е десно, само право
И Македонија не е вечна

Денес не е последниот ден на земјата
Овде и сега чувствувам посвеж од нови генерации
И пред да отидам би посакал едноставна радост
Да видам лице паметно и убаво на новата младост

Ке ми треба научен доказ за вашето постоење
Од понеделник


4. Деца На Два Века


Се направив ѕивана-гледам Сандокан на телевизија
Со едната нога во гроб-со другата во град
Ослободен од епика и вишоци на ретро оптимизам
Ја плаќам цената да светот оди напред

Овде кај што живеам јас научив да се борам
Оптимизам, ескапизам или директно со главата во ѕид
Овде кај што живеам јас научив и да разликувам
Игнорантни и кретени и прототипи од секаков вид

Но ова не е како светот завршува
Ова не е како светот завршува
Ова не е како светот ебено завршува
Вашиот свет завршува во вашиот тањир

Преку кур од лажен хуманизам и бизнис филантропија
Држава или црква-лажна надеж или лажна утеха

Го молевте бога да ви дојде од запад
Вчера фантазиравте за порно на исток
Вчера фантазиравте за порно
Сега се вртите во круг како мува без крило
Самодоволни во глупоста и она што никогаш не било

Историјата нема ништо да ве научи
Историјата нема ништо да ве научи
Историјата нема ништо да ве научи
Вашата историја завршува во вашиот тањир

Деца на два века-соголени од вистина
Деца на два века-навлечени на промена
Деца на два века-жртвувани за ужина
Деца на два века-животот е убав


5. Ова Не Се Луѓе


Ова не се луѓе
Безумни суштества од далечниот мрак
Ова не се луѓе
Се истребуваат себе заедно со сите нас
Ова не се луѓе
Ти си од мојот град и затоа те мразам
Ова не се луѓе
Те мразам тебе, сепак најмногу се мразам себе

Ова не е иднина
Неспособноста на мили татковци
Ова не е иднина
Наша неспособност на улиците
Ова не е иднина
Празна приказна за нашите деца
Ова не е иднина
Декларација на неспособност


6. Излези Надвор


Добар ден и добре дојде
Ова е видео игра
Спидбол е корисна игра
Понекад неми се игра
Глуп е ко неќе да игра
Ја викаме За-е-Ба-но е!
Ја викаме Наше Скопје
Ја викаме пуши кур

Погледни ти пред себе
Вдиши градски воздух
Пушти дух од боца,
Издиши креација
Добро е не си ружен
Добро е имаш некој стил
Добро е сонце грее
Еј! историски имаш дил

Излези надвор да играме

Престани да мрчиш дека ништо не ти чини
Заеби фолирање и лоши особини
Други ти се криви, стенкаш као стрина
Се Грчиш како нација во самоизолација

Избери оптимизам,
Дојди на кафе со моите црнци
Фати поза седни у Излет
Убав е сончев ден
Нормално е ќе си депре
Ако на фејсбук киснеш ти
Степај бело-спукај дело
Немој да бидеш МК феил
Дојди со мене и моите црнци
На улица имаме спин
Дојди доле ќе снимаме плоча
Ајде со нас ќе снимаме филм

Излези надвор да играме


7. Диско Геј Химна


Ти си слатка, ти си се
Ајде да се спариме
Не си мала, имаш две
Ајде да се стопиме
Не сум тежок, далечен
Само четри опален
Па штом си слатка, ти си се
Ајде да се пробаме

Извини овака што несум геј
Ајде пробај со мене ма не се смеј
Старомоден и стејт како гром
Не се разочарувај

Можеби една декада е подоцна
Деца на (бум!) информатичка промена
И сега се е чудно, а векот
Така добро започна

Ен-два, ен-два-три
Најнов рап од ПиеМЏи
Урбана си фаца ти
Мрзиш лажни рапери
Хип-хоп проституција
На куров револуција!
Глупчовци без визија
Блам на телевизија
Денес купив мебел
Утре би те ебел
И да немам мебел
Сепак би те ебел
Зошто ти ме сакаш мене
А јас не тебе
Па сепак кој те ебе
Ќе ти направам бебе

Ајде почни со танцот ќе стиснем плеј
Cамо гледај во мене и не ме смеј
Ова е диско химна геј
Радост на улиците

Можеби една декада е подоцна
Деца на (бум!) информатичка промена
И сега се е чудно, а векот
Така добро започна


8. Иран


Не планирам наскоро туристичко патување во Иран
Не планирам куртоазна посета на тоа тло
Не сакам да купам авионска карта за Иран
Гледав телевизија и научив за оската на зло
Порака до Вавилон и Персија и сите Каананити
Нашата е армија подготвена за долг пат
Посета пак по две илјади и триста години
Дојде време за колосален рецидив по врат

Иран
Ти си древен
Иран
Tи си гневен
Иран
Tи си вреден
Иран
Ти си следен

Тоа и нема баш да биде туристичко патување во Иран
Нуклеарен завет или празнење за долготраен мир
Непожелно е, досадно е, педерски е, аут е да размислуваш
Надуван сум, уживам во медиумски чувства инсценирани
Тонам во желе од масовни расположенија (блуп!)
Хипнотизиран, опиен од комунизам на афектите
Телото ми вика мир, разумот се дере војна
Телото ми вика мир, разумот се дере војна

Иран
Ти си древен
Иран
Tи си гневен
Иран
Tи си вреден
Иран
Ти си следен


9. За Македонија


Само бледа опција
Сред духовна корупција
Борба на чело пишува
Опасно ме загижува

Еј за што се бориш ти?
Еј за што се бориш ти?
Дворовите се дадени
Душите продадени

И сега знам
По тој пат одам сам
И сега знам
По тој пат одам сам

Наместо живот градат цркви и џамии
Наместо луѓе морал на ситни арамии
Наместо музика лицемерни переци
Курпушијада оо! за ситни интереси
И која нова секта утре е модерна
Ко за фасада РR порака збодена
За гладен кроток народ, за деца бунтовни
До следен анти протест ил' следни избори

Дух, креација и страст
Имам воља, немам власт
Признавам доцнам јас за нас
Имам вера, немам власт

Но, знам по кој пат одам јас
Сепак знам по кој пат одам јас
Знам по кој пат одам јас
Одам за Македонија

И сега знам
По тој пат одам сам
И сега знам


10. Оваа Ноќ


Оваа ноќ е така тивка и мислам не е створена за нас
И се што ќе ми излета од уста испарува за час
Оваа ноќ е така мудра-очигледно помудра од нас
Цело време си во право и се чини нема подобри од вас

Цела зграда тврди ставови и високо ти дигнат гард
Ти си супер-човек-супер-жена-примо-левичарски бард
Ти си аскет, ти си борец, ти контрола, еве земи се
Не капирам, касно палам-мислев заедно се бориме

Oваа ноќ
Ти си убава, паметна и силна
Ко оваа ноќ
Остани паметна и силна

Оваа ноќ е така скопска ми се чини сите ликови ги знам
Знам и градов не е лесен да си чесен па ќе останеш и сам
Јас сум дечко-поза-мал-идеалист со голем подобран
Гледам сјајно јас се вклопувам во твојот среднорочен план

Во Скопје ноќите се тивки и на луѓето промена им смета
Ти си зелен анархиста, кеш од Сорос, ти си имиџ силуета
Грицкаш рака што те храни, клуч во кругот, код: направи сам
Кеш од влада или ЕПП бунтовници во андерграунд рам


Oваа ноќ
Ти си убава, паметна и силна
Ко оваа ноќ
Остани паметна и силна
Во оваа ноќ
Победа на лицето ти свети
Оваа ноќ
Фриз Фрејм на омилени суети


11. Предавник


Порака до себе
Немој да се жалиш
Порака до себе
Издржи до крај
Порака до себе
Престани да лажеш
Порака до себе
Пиј зелен чај
Порака до себе...
Порака до себе
Погледни кон сонцето

Некои велат стоиме на света земја
Сум почувствувал и дека растам од неа
Сепак таа не ме брани од себе
Ниту ме штити од тебе што си омен исконски

Предавник
Tи си предавник на генерацијата
Предавник
Таа е предавник на татковината
Предавник
Тој е предавник на историјата
Предавник
Јас сум предавник на љубовта

Дали сме тука само
Да ја раскажеме нашата приказна
Имам свои сомнежи
Но добро е да се биде жив
Верувам во волјата да се преживее

Сепак не сум така добар ко што очекуваше
Ни од далеку сјаен ко ситна ѕвезда залутана во џеб

Бесот е блуткаво недоразбирање
Мост кон островот на изневерени очекувања
Овој збор-предговор за сите мои потфрлања

Предавник
Tи си предавник на генерацијата
Предавник
Таа е предавник на татковината
Предавник
Тој е предавник на инди сцената
Предавник
Јас сум предавник на љубовта

Најди си друго место да паднеш

No comments:

Post a Comment